Ağız Çevresinde Kızarıklık nedenleri
Ağız Çevresinde Kızarıklık sebepleri
Ağız Çevresinde Kızarıklık ve sivilce tedavisi


Perioral dermatit genellikle agiz çevresinde, kizariklik ve soyulmalarin oldugu bir zeminde papül ve püstüllerle seyreden bir deri hastaligidir.Yanma duygusu hissedilebilir ancak kasinti sikayeti yoktur.


Perioral dermatt papülleri topluigne basi büyüklügündedir.Nadiren nodüler lezyonlar olusabilir. Dudak kivrimi ile perioral dermatit alani arasinda 4-5 mm lik hastaliksiz deri alani mevcuttur. En sik agiz çevresi tutulsa da burun kenari, yanaklar ve göz çevresinde de perioral dermatit görülebilir.


Hastalarin çogu 20-35 yas arasi genç kadinlardir. Perioral dermatit kronik bir hastaliktir.
Hastalik günler içersinde yatisarak ve alevlenerek seyreder.Tedavi edildigi taktirde iz birakmadan geriler.


Perioral dermatitin nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bir takim faktörlerin perioral dermatiti ortaya çikardigi veya alevlendigi ortaya konmustur.

Tahris reaksiyonlari, kortizon kullanimi ultraviyole isinlari hormonlar, ciltte kil köklerinde normalde var olabilen Demodex folliculorum adli bir parazitin sayisinin asiri artmasi perioral dermatit nedenleri arasinda gösterilmistir.

TEDAVI:

Agiz yoluyla tetrasiklin veya türevleri (doksisiklin) kullanilir. Ortalama 4-6 hafta tetrasiklin veya türevlerine devam edilir. Hastalik kontrol altina alindiktan sonra
daha düsük dozlarla veya haftada bir-iki kez kullanilmak üzere bir süre daha devam edilebilir.


Tedaviye dirençli veya daha önce kortizonlu krem kulanimi nedeniyle şiddetle seyreden vakalarda çok düsük doz ( 0.05-0.2 mg/kg günlük) 8-12 hafta
isotretinoin kullanilabilir.


Etkisi düsük olmakla beraber haricen %1 metronidazole, benzoyl peroxide krem
veya jeller tedavi idamesinde kullanilmaktadir.


Kortizon içeren krem ve pomadlardan özellikle kaçinilmalidir.

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]