Şimdi size balık hastalıklarından 3 tanesini anlatacağım.Neden bu hastalık olur? ve çözümleri nelerdir? gibi soruların yanıtları da bulunuyor.Her şey den önce balıklar neden hasta olur? bunun hakkında biraz bir şeyler anlatacağım.

Balıklar Neden Hasta Olurlar?

Balıkların hasta olmalarının bir çok sebebi vardır. Bunların başında kötü su şartları ve dengesiz beslenme gelmektedir. Balıklarda tıpkı diğer canlılar gibi kötü ortam koşullarından yoğun şekilde etkilenirler. Akvaryum suyunuz olması gerektiğinden daha kötü ise balıklarınız hızlı bir şekilde hastalanacaklardır.Stres, balıkların hastalanmalarını sağlayan etken bir faktördür. Strese giren balık kısa sürede bir takım hastalıklara açık hale gelecektir. Ayrıca, yetersiz ve kötü beslenme de aynı zamanda balıkları hasta eden faktörlerdendir.

Başka bir akvaryumdan alınan hastalıklı veya hastalık taşıyıcı balıklarında akvaryumunuza dahil edilmeleri, balıklarınızın hastalanmalarında etken rol oynayacaktır.

Ani ısı değişimleri de bir takım hastalıkları peşinde getirmektedir.

Ayrıca dışarıdan akvaryuma konulan hijyenik olmayan aksesuarlarda hastalıklara davetiye çıkartmaktadır.


Bakteri Çakışması

Bu hastalık daha çok Discus besleyenlerde yaygın olarak duyulmaktadır. Hastalığın tanımında balıkların sık nefes almaları, renklerini karartıp bir kenara veya su üzerine toplanmaları ve kısa sürede toplu ölümlere yol açması olarak bahsedilebilir. Kısa sürede ve hızlı ölümlere sebep vermesi sebebiyle en çok korkulan hastalıklar arasında gelmektedir.

Bakteri çakışması nasıl olur?

Farklı ortamlarda yaşayan balıklar üzerlerinde bir takım bakterilerin taşıyıcılığını yaparlar, mevcut ortamlarında yaşarken rastladıkları bakteriler ile yapılan savaşlarda vücutları bu sisteme bağışıklık göstererek karşılaşılan bakteriye karşı direnç kazanmış olurlar, aynı zamanda karşılaştıkları bu bakteriye vücut mukozası altında taşıyıcılıkta yaparlar. Bulundukları ortamdan farklı bir ortama alınan balıklar, diğer ortamdaki bakterilerle aha önce karşılaşılmamış ve bağışıklık sistemleri bu bakterileri tanımıyorsa, balık hızlı bir şekilde hastalanma sürecine girecektir. Aynı zamanda mevcut ortamda bulunan diğer balıklar, yeni gelen balıkların üzerinde taşınan yeni bakterilere karşı bir bağışıklığa sahip değillerse, onlarda da bu hastalanma süresi başlamış olacaktır. En basit dille bu şekilde izah edebiliriz.
Bakteri çakışması tedavisi nasıl olmalı?

Hastalık teşhis edildikten sonra, geniş spectrumlu antibiyotikler ile tedaviye başlanır. Bu tedavinin gün aşırı yapılması önerilmektedir. Ayrıca tedavi süresince su değişim oranları daha az yapılması da mevcut ortamdaki bakterilerin çoğalmasına sebep verilmemesi açısından önemli görünmektedir. Bu süreç içerisinde balıkların dirençlerinin düşmemesi önemlidir. Mutlaka canlı yem takviyesi yapılmalı ve vitamin&mineral desteği uygulanmalıdır.


Kuyruk Erimesi

Teşhis: Balığın kuyruğunda ve ağız etrafında bulunan beyaz renkli dökülmüş parçalanmış kuyruk veya beyazlamış pamuklanmış ağız. Erimeye başlayan ve kanlan kuyruk dökülmesi.

Türkçede pamuk hastalığı da (İngilizce'de Cotton-Wool Disease) denilir.Hastalığın Tanımlanması: Hastalık kuyruk dökülmesi adı ile anılmasına rağmen balığın ağızında ve çevresinde yaygınlaşan bir hastalıktır. Balıkta görülen kuyruk dökülmesi, doğru ilaç kullanıldığında çok çabuk sonuç verir.

Balık ayrı bir yere alınarak iki hafta süre ile tedavisi yapılır. Su kalitesinin yeterli olmadığı durumlarda bu hastalık meydana çıkar.Erreger adını verilen bakteriler bu hastalığı yaymaktadır. Temelinde Aeromonas ve Pseudomonas’ lar olarak adlandırılan ve akvaryumlarda hızla yayılan bakteri grubundandırlar. Karbon sertligi (KH), pH (pH değeri), Amonyum (NH4) /Amonyak (NH3) ve Niitrit (NO2). değerlerinin kontrol edilmesi oldukça önemlidir.Kullanılacak İlaçlar : Sera Baktopur, Sera Baktopur direct

Tedavide 10 Litre suya 2 çorba kaşığı oranında kalın tuz eklenmiş, 5 dakikalık sürelerdeki tuz banyolarının önemi çok büyüktür.

Ayrıca hasta balığı karantina akvaryumuna alarak ısıyı 29-30 dereceye ayarlayınız, akvaryum bol şekilde havalandırılmalı, 10lt. 2 çay kaşığı oranında kalın tuz atılmalı, ve ilaç olarak sera baktopur ve benzeri ilaçlar ile tedavi sağlanmalıdır.


Beyaz Benek Hastalığı

Beyaz benek Ciliaten parazit ailesinden bir bakteri çeşididir. Bilimsel adı ichthyophthirius multifiliis olarak geçmektedir. Akvaristler arasında Ichthyo veya beyaz benek olarak adlandırılır.

Teşhis etmek: Balık vücüdu üzerinde (derisinde) oluşmuş ve yayılmış yayılmış beyaz noktacıklar oarak görünmektedir. Deri mukozası mat bir renk alır.


Sebepleri: Akvaryum ısısında oluşan ani değişimler, hijyenik olmayan çevre ortamı, bilinçsizce yapılan su değişimleri, akvaryum temizliğinin düzenli olarak yapılmaması, akvaryum su değerlerinin kötü olması hastalık sebepleridir.

Ichthyophthirius multifiliis (beyaz benek) parazitler, akvaryumlarda ve havuz balıklarında yaygın şekilde görünen ve çok hızlı yayılan bir parazit çeşididir. Bu parazitler suda 3°C – 30°C arası sıcaklıklarda yaşar, ürer ve yayılırlar.
Tedavi etme yöntemleri:
Ichthyo parazitleri hiç bir zaman yok edilmez ancak tamamen etkisiz hale getirilerek kontrol altında tutulur, yani parazitin yaşam döngüsü yavaşlatılır.

Eğer su değişimlerinde su düzenleyiciler kullanmıyorsanız hatayı en baştan işlemişsiniz demektir. Suya katılan su düzenleyiciler, sadece suda bulunan ağır ++++lleri yok etmekle kalmamakla beraver, balıklarınızın mukozasında bir zırh oluşturarak gelecek olan parazitleri kalkanlar (önemli biçimdee önlerler), düzenleyiciler suda olan zararlı bakterileri maksimum seviyede etkisiz hale getirerek, balıklarınızın stressiz yasamaşına yardımcı olur.

Tedaviye başlanmadann önce, %30-%50 aralığında su değişimi yapmalıyız. İç ve dış filtreyi kesinlikle temizlemeyin. İlk etapta akvaryuma yerlesmiş olan parazitin, ortamda yayılmasını önlemek için preparat atılır (Akvaryumdaki litreye göre kullanma kilavuzunda önerilen dozda), Aktif karbon varsa filtreden çikartılır, UV cihazı bulunuyorsa kapatılmalıdır. Varsa CO2 karbondioksit ünitesi de kapatılır.

Akvaryum sıcaklığını kademeli olarak 31°C-32°C derceye çıkartmalıyız. Litre başına 1 çay kaşığı iyotsuz kaya tuzu ekleyiniz. ilaç olarak ilk etapta sera baktopur veya muadili ürünlerden eklenir (kullanma kılavuzundaki dozlarda kullanılmalıdır).

Sonra Sera cryptopur (kullanma kılavuzundaki önerilen dozlarda kullanılmalıdır.) Akvaryumunuzda bulunan balıklarda beyaz benek hastalığı çok yayılmış ise tedaviye devam edilmelidir. ilaçları akvaryuma ekledikten 8 saat sonra, mevcut akvaryum suyunun sıcaklığını normal seviyeye getirmelisiniz.

Verilecek İlaçlar : Sera cryptopur + sera costapur

Tatlı ve tuzlu su balıklarında görülen Ichthyophthirius (beyaz benek) ve Costia, Chilodonella ve Trichodina gibi diğer deri parazitlerine karşı yaygın bir tedavi şeklidir.

Pulsuz balıkların (çöpçü balıklar ve botyalar) Ichthyophthirius istilâsına uğraması bu balıkları hem zayıflatır hem de tehlikeye atar. Suyun içindeki organik (hümik maddeler) ve inorganik (su sertliği oluşturanlar) maddeler, tedaviyi olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla tedavi öncesinde kısmi su değişimi öneririz..