Kullanici Adiniz :
Sitemize üye misiniz ?
Sifrenizi mi unuttunuz?
 • Giris Yap & Kayit Ol

  İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Frmexe.com Adresimizde 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve T.C.K`ın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Frmexe.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler jestgames@gmail.com adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (Üç) Gün içerisinde Frmexe yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.

  Alkolün zararları ve din açısından zararları

  Alkol Alkol, insanın zihnini bulandıran ve sağlıklı düşünmesine engel olan bir maddedir. Yani, bir çeşit uyuşturucudur. Alkol alan kişi, alkollü iken sağlıklı düşünemez ve sağlıklı hareket edemez. Bu nedenle, alkol hem kullanan kişi için hem de çevresi için bir tehlikedir. Alkolün Zararları dendiğinde, bunu en kısa ve öz olarak anlatmak istersek "Alkol, bütün kötülüklerin anasıdır." ifadesi en doğru olanıdır. Çünkü Alkol, içen kişinin fiziksel sağlığını bozmasının yanında, ruhsal sağlığını


  1. Durumu:
   Çevrimdışı

   Üyelik tarihi
   13.02.2012
   Mesajları
   1.158
   Konuları
   217
   Rep Puanı
   10
   Aldığı Beğeni
   0
   Nerden
   İzmir
   Takımı
   CimBom
   Meslek
   Öğrenci
   İsim
   Oğuzcan
   Alkol
   Alkol, insanın zihnini bulandıran ve sağlıklı düşünmesine engel olan bir maddedir. Yani, bir çeşit uyuşturucudur. Alkol alan kişi, alkollü iken sağlıklı düşünemez ve sağlıklı hareket edemez. Bu nedenle, alkol hem kullanan kişi için hem de çevresi için bir tehlikedir.
   Alkolün Zararları dendiğinde, bunu en kısa ve öz olarak anlatmak istersek "Alkol, bütün kötülüklerin anasıdır." ifadesi en doğru olanıdır. Çünkü Alkol, içen kişinin fiziksel sağlığını bozmasının yanında, ruhsal sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Maddi olarak kayba uğratır. Ailesiyle ve sevdikleriyle sorunlar yaşamasına neden olur. Toplum yapısını ve huzurunu olumsuz etkiler. Suça teşvik eder ve suç oranını arttırır. Yani, alkolün zararları fiziksel ve ruhsal zararlar, topluma zararları, aileye etkisi, suç oranlarını arttırması, trafik kazaları gibi çok geniş bir açıdan ele alınabilir. Bu nedenle, "Bütün kötülüklerin anası" ifadesi oldukça yerindedir.
   .
   Alkol, aynı zamanda vücut sağlığını da çok olumsuz olarak etkilemektedir. Alkol, kalp ve cilt damarlarını genişletir. Kalbin çalışma hızını artırır, kan dolaşım düzenini bozar, damarların sertleşmesine, tansiyonun artmasına, felç ve ânî ölümlere sebep olur.
   Aşırı alkol geçici hafıza kaybına neden olur.
   Hazımsızlık, dolayısıyla iştahsızlığa sebep olur. Fakat bunun yanında kişinin vücudu günden güne şişer.
   Damar kireçlenmesine yol açar.
   İçki mide iç zarında yanma hissi meydana getirir, mideyi bozar, ağrı yapar, mide hastalıklarından olan gastrit ve ülsere sebep olur.
   Beyin ve sinir hücrelerinin zarlarını zehirler veya uyuşturarak kullanılmaz hale getirir.
   Tepki refleksleri azalır, beynin düşünme ve karar verme düzeni zayıflar.
   İçki beyni uyuşturur, yürümekte zorluk çekilir, kol ve bacak çekilmelerine, yüz ifadesinde bozukluklara sebebiyet verir.
   İnsan,irade ve dengesini kaybeder.
   Alkol göze giden görme sinirlerine de tesir eder. Sulanma ve görme bozukluklarına neden olur. Netcede ameliyat kaçınılmaz olur. Körlüğe neden olabilir.
   Alkollü içkinin hangi çeşidi olursa olsun böbrekleri bozar, zamanla iş göremez hale getirir. İçki,böbrek iltihaplarına, idrarda şeker ve cerahat gibi anormal cisimlerin meydana gelmesine yol açar.
   Terleme ve kanın akışını hızlandırır. Kanı sulandırır. Yaralanmalarda, yaralı bölgenin geç iyileşmesine neden olur.
   Alkol kullanımından bir gün sonra baş ağrısı ve ağız kuruluğu çok sık görülür.
   Erkeklerde sertleşme olmamasına neden olabilir. Kadınlarda ise adet bozukluğuna sebep olabilir. Anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler.
   Alkoliklerde kalp-damar hastalıklarından sonra en sık ölüm nedeni kanserdir. Alkol kullanmayanlara göre kansere yakalanma olasılıkları oldukça yüksektir (özellikle gırtlak, yemek borusu, mide ve pankreas kanserleri
   Kıskançlıklar ve unutkanlık meydana getirir. İrade kuvvetini azaltır, ne yaptığını - ne söylediğini bilmez bir hale getirir.İşte kişi bu durumlarda asla düzeltemeyeceği hatalar ve yanlışlıklar yapabilir.
   Alkolün Aileye Zararları
   Aile üyelerinden birinin/bazılarının düzenli olarak aşırı miktarda alkol alması, bu sebeple işte veya okulda üzerinde düşen görevleri yerine getirememesi, sağlığının tehdit altına girmesi, sosyal ya da yasal problemlerle karşılaşması, ailede ve evlilik kurumunda çatışmalar yaşaması söz konusudur.
   Kişinin alkol bağımlılığına bağlı olarak sözlü ya da fiziksel şiddete başvurması, aile içinde çok ciddi çatışmalara sebep olur.

   Alkol bağımlısı olan kişi, sürekli olarak alkolü bırakacağına dair -asla tutamadığı- sözler verir, bu durum da diğer aile üyelerinde hayal kırıklığı yaratır.
   Alkol bağımlısı kişi, ayıkken de sarhoşken de diğer aile üyelerine karşı şiddet kullanabilir ya da onları şiddet kullanacağına dair tehdit edebilir. Bu durum aile üyelerini risk altına sokar.
   Aile üyeleri arasında iletişim kopukluğu yaşanır, aile içi etkileşim çok düşük düzeydedir, üyeler arasındaki bağlar çok zayıftır.
   Aile üyeleri, alkol bağımlısı olan kişinin bu alışkanlığı için çeşitli mazeretler üretirler, bu da kişinin bağımlılığına çanak tutar.
   Tüm üyeler, kişinin alkol bağımlılığının ne denli ciddi boyutta olduğunu ve bu durumun aile üzerindeki etkilerini görmezden gelme eğilimi gösterirler.
   Kişinin pervasızca para harcaması, işe sık sık gitmemesi veya işini kaybetmesi sonucu, aile çok ciddi maddi sorunlarla karşılaşır.
   Kişinin kendisi gibi alkol bağımlısı kişilerle yakınlaşması, ailesinden uzaklaşmasına sebep olur. Bu durum da aile üyelerinin birbirlerine yabancılaşmasına sebep olur.
   Çocuklar, ailedeki kopukluktan ve belirsizliklerden kaynaklanan sorunlardan dolayı, dışa vurumcu bir tutum sergilerler.
   Alkol bağımlısı ebeveynler, çocuklarının da alkol kullanıyor olmasına aldırış etmezler. Bu tutum ilerde çocukların da birer bağımlı haline gelmesine zemin hazırlar.
   Alkol bağımlısı kişi, arkadaşları veya geniş aile üyeleri tarafından hoş karşılanmamaya başlar, dışlanır.
   Kişi günlük sorumluluklarını yerine getirememeye başlar. (örn. faturaların ödenmesi,vs.)
   Aile üyeleri, kişinin alkol bağımlılığından dolayı utanç duyarlar, itibarlarını kurtarmak için kişinin bu tutumunu mazur gösterecek bahaneler uydururlar.   Alkolun Dini Açısındaki Zararları
   İslam, her tür zararlı maddeyi ve davranışı yasakladığı gibi, bireysel ve toplumsal açıdan birçok zararı olan alkollü içkileri de yasaklamıştır. Bu yasak Kuran, hadis, icma ve kıyas ile sabittir; alkollü içkinin veya birazının İslam'da yasak olmadığını söyleyen hiçbir alim yoktur. Tam tersine "Çoğu sarhoş edici olanın azı da haramdır." hadisi gereği, tüm alimler alkollü içkilerin haram olduğunda ittifak halindedir.
   Öte yandan bazıları "Alkolde de bazı yararlar vardır, az içmek kalbe faydalıdır!" gibi söylemlerle karşı iddialarda bulunmaktadırlar, fakat bunlar boş iddialardır. Bazı şeylerin biraz faydaları bulunabilse bile zararları daha çoktur ve bu yüzden yasaklanırlar. Zaten Kuran'da da içki ve kumarda bazı menfaatler bulunsa bile zararının daha çok olduğu belirtilir. Alkolün soğuk ülkelerde faydalı olduğu iddiası da doğru değildir, tam tersine vücut ısısının daha çabuk düşmesine sebep olarak donmayı hızlandırır.
   Ayrıca alkol en başta sağlık için zararlıdır, vücut için yabancı bir madde ve zehirdir. Birçok aile sorunlarının, trafik kazalarının, kavgaların, ölüm ve yaralanmaların sebebidir.
   Bilindiği üzere, alkol sadece dini açıdan değil, trafik açısından da zararlıdır. Aklı, dikkati ve kontrolü dağıtması gibi sebepler yüzünden trafikte alkollü araç kullanmak yasaktır. Seçim günleri de alkol alımı ve satımı yasaktır. Demek ki alkol zararlı, tehlikeli ve uzak durulması gereken bir maddedir.
   Öte yandan insanın içebileceği helal olan sayısız rızık varken, haram olan alkole yönelmesi yanlıştır; alkol akli, tıbbi, dini ve dünyevi açıdan çok büyük zararları olan bir maddedir. Diğer tüm zararlı alışkanlıklar (uyuşturucu, sigara vb) gibi uzak durulmalıdır.

   Alkolle ile ilgili Hadis-i Şerifler :
   "Allah içkiye, onu içene, dağıtana, satana, satın alana, üzümünü sıkana [îmal edene], kendisi için sıktırana, taşıyana ve kendisine taşınana ve parasını yiyene lânet etsin." (Tirmizi, Büyû: 58)
   "İçki bütün kötülüklerin anasıdır" buyuran Peygamberimiz (s.a.v), bizleri 14 asır önce uyarmıştır. Bu sese kulak verilmediği içindir ki, her gün bir sürü cinâyet, hırsızlık, gasp, trafik kazası içki yüzünden olmaktadır.

   “ Ey İman edenler! Şarap,kumar,dikili taşlar(Putlar),Fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir bunlardan uzak durun ki( toplumsal bireysel) mutluluğa kurtuluşa kavuşasınız” / ”Şeytan içki ve kumar yoluyla aranıza düşmanlık ve kin sokmak ister ,sizi Allah ı anmaktan ve namaz kılmaktan uzaklaştırmak ister.Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?”(Maide suresi 90-91.ayetler)

   "çoğu sarhoş edenin azıda haramdır”(Hz.Muhammet s.a.v)
   Günümüzde bazı insanlar "Birada çok az alkol var. Bu da mı haram?" diyebilmektedir. İşte bu hadîs, çoğu sarhoş eden bir şeyin az dahi olsa yasak olduğunu belirtmektedir.

   “Her sarhoş edici özelliği olan madde içkidir,bütün sarhoş edicilerde haramdır”(Hz.Muhammet s.a.v)

   Maide Suresi, 90-91: Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.
   Eğer beni öldürmek istiyorsan benden nefret et bana kin duy.Bir korkak gibi yaşa.Kaç kaç ve hayata tutun.Benimle aynı gözlere sahip olduğunda beni bul...

   24-04-12
  2. Durumu:
   Çevrimdışı

   Üyelik tarihi
   17.09.2012
   Mesajları
   4.557
   Konuları
   171
   Rep Puanı
   1040
   Aldığı Beğeni
   1
   İsim
   Teşekkürler sağol
   '' Ben Tanrı'nın cezasıyım. Eğer büyük günahlar işlememiş olsaydınız, Tanrı sizi cezalandırmam için beni yollamazdı "

   -Cengiz Han
   27-10-12
  3. Durumu:
   Çevrimdışı
   SMC

   Üye

   Üyelik tarihi
   31.05.2012
   Mesajları
   195
   Konuları
   13
   Rep Puanı
   10
   Aldığı Beğeni
   0
   Nerden
   Ankara
   Takımı
   Galatasaray
   İsim
   Erkin CGLYN
   sağol işime yaradı
   13-01-14
  4. Durumu:
   Çevrimdışı

   Üyelik tarihi
   21.12.2012
   Mesajları
   7.326
   Konuları
   2046
   Rep Puanı
   33
   Aldığı Beğeni
   2
   Takımı
   BURSASPOR
   İsim
   Eski konuları güncellemeyin.
   Türklük bedenimiz,İslam ruhumuzdur;
   Ruhsuz beden cesettir!
   13-01-14
  5. Durumu:
   Çevrimdışı

   İnsanın büyüdükçe mi artıyor dertleri, yoksa; insan büyüdükçe mi anlıyor gerçekleri!

   Üyelik tarihi
   12.03.2013
   Mesajları
   23.564
   Konuları
   7891
   Rep Puanı
   911092
   Aldığı Beğeni
   136
   Takımı
   Galatasaray
   İsim
   Burak
   Alıntı SMC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
   sağol işime yaradı

   Eski konuları güncellemeyiniz...
   Asistan Alımları İçin Sorularınızı Genel Sorumlularımız
   Yönetim Terfileri İçin Sorularınızı Co Adminlerimiz Cevaplıyor.

   13-01-14

  Benzer Konular

  1. Çayın Zararları
   By gαzιнαη in forum Sağlık ve Yaşam
   Cevaplar: 4
   Son Mesaj: 02-02-13, 22:46
  2. [Lag hackın zararları]
   By AcemiHacker in forum Wolfteam Yardım
   Cevaplar: 5
   Son Mesaj: 22-10-12, 16:31
  3. Cep telefonun zararları :)
   By CanceR in forum Komik Şeyler
   Cevaplar: 8
   Son Mesaj: 13-09-12, 15:13
  4. Bakterilerin Zararları
   By Emuruyas in forum Biyoloji
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 21-09-11, 14:11

  Bu Konudaki Etiketler

  vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd © 2015 /
  Steam Cüzdan Kodu
  İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Frmexe.com Adresimizde 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve T.C.K`ın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Frmexe.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler jestgames@gmail.com adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (Üç) Gün içerisinde Frmexe yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
  Pvp serverler Server Tanıtımı