İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Frmexe.com Adresimizde 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve T.C.K`ın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Frmexe.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler [email protected] adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (Üç) Gün içerisinde Frmexe yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.

Kullanıcı Tag Listesi

Canlılarda Beslenme - Canlılar Beslenme şekline Göre Kaça Ayrılır

Canlılarda Beslenme Şekilleri, Canlılar Beslenme İlişkileri, Canlılarda Beslenme Çeşitleri Beslenme, canlılığın gereklerini yerine getirmek için gerekli olan maddeleri, canlı dışı ortamdan edinme faaliyetine verilen isimdir. Canlılar beslenme şekillerine göre 2′ye ayrılırlar. Bunlar : Ototrof canlılar (kendibeslek) Heterotrof canlılar (ardıbeslek, dışbeslek) Bu ayrımda temel kriter, canlının yaşamını sürdürmek, diğer deyişle ++++bolizma faaliyetlerini sürdürebilmek için gereken


Yeni Konu aç
 1. Durumu:
  Çevrimdışı

  Üyelik tarihi
  09.11.2009
  Mesajları
  10.052
  Konuları
  6338
  Rep Puanı
  76074
  Aldığı Beğeni
  38
  Nerden
  Şanlıurfa
  Takımı
  Şanlıurfaspor
  İsim
  İsa Yürüme
  Canlılarda Beslenme Şekilleri,
  Canlılar Beslenme İlişkileri,
  Canlılarda Beslenme Çeşitleri


  Beslenme, canlılığın gereklerini yerine getirmek için gerekli olan maddeleri, canlı dışı ortamdan edinme faaliyetine verilen isimdir. Canlılar beslenme şekillerine göre 2′ye ayrılırlar. Bunlar :
  Ototrof canlılar (kendibeslek) Heterotrof canlılar (ardıbeslek, dışbeslek) Bu ayrımda temel kriter, canlının yaşamını sürdürmek, diğer deyişle ++++bolizma faaliyetlerini sürdürebilmek için gereken enerjinin kaynağıdır.

  Ototrof canlılar bu enerjiyi doğal çevreden alırlar, heterotrof canlılar ise, başka canlıların biyokütlelerinde depolanmış enerjiyi kullanırlar.


  ++++bolizma içingereken enerji, organizma açısından besindir. Dolayısıyla ototrof organizmalara, kendi besinini üretebilen organizmalar demek de olanaklıdır. Keza, heterotrof organizmalar da başka canlıları "yiyerek" beslenen organizmalardır.


  Canlıların beslenme biçimleri yönünden ototrof ve heterotrof olarak ayrımı, bu canlıların kullandıkları karbonun kaynağı açısından da net bir ayrımdır. Ototrof organizmalar,
  ++++bolizma için gereken karbonu atmosferdeki karbondioksitden alırlar. Heterotrof organizmalar ise gerekli karbonu, diğer canlıların biyokütlelerinden sağlarlar. Dolayısıyla ekosistemde yer alan canlılar, ekosistemdeki karbon çevrimi içinde farklı rollere sahiptirler.


  Ototrof canlılar Bitkiler ve algler günes ısıgını kullanarak besinlerini kendileri üretir.
  Kendi besinlerini kendi sentezleyen, su (H2O), karbondioksit (CO2) ve inorganik tuzlardan
  organik maddeyi oluşturan, enerjiyi bu organik bileşiklerde depolayan canlılardır.  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]  Kendi içinde: Fotosentetik ototroflar. (Fototroflar) Biyokimyasal olaylar için gereksinim
  duydukları enerjiyi güneş ışınlarından, fotosentezle sağlayan canlılardır. Örn : Yeşil
  ve mor bakteriler. Kemosentetik ototroflar. (Kemotroflar) Kendileri için gerekli olan enerjiyi amonyak (NH3),hidrojensülfür (H2S) gibi belli organik maddeleri oksitleyerek, kimyasal yoldan, kemosentezle sağlayan canlılardır.


  Örn: Nitrit,nitrat ve demir bakterileri.


  Heterotrof canlılar
  Ototrof organizmaları ve çürüyen maddeleri besin olarak kullanan canlılardır. Hayvan ve mantarların tümü ile birçok bakteri türü bu gruba girmektedir. Heterotrof organizmalar beslenme özellikleri yönünden,


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]  1. Holozoik formlar (besinlerini katı parçacıklar halinde alarak sindiren canlılardır.

  Örn : Hayvanların birçoğu.) Aldıkları besinin yapısına göre üçe ayrılır:


  a- Herbivor (sadece bitkilerle beslenenler)
  b-Karnivor (sadece etle beslenenler)
  c- Omnivor (hem ot, hemetle beslenenler)

  2. Saprofitik Formlar (organik maddeleri doğrudan hücre zarlarıyla absorbe eden canlılar. Örn : Mayalar, küfler, bakterilerin birçoğu) Bu canlılar hücre zarı dışına salgılayabildiklari sindirim enzimleriyle hücre dışında sindirim yaparlar. Daha sonra da bu enzimlerle parçalanan bileşikleri hücre zarlarıyla ++++bolizmalarına alırlar. Hücre dışında gerçekleşen bu tepkimeler, organik bileşikleri yeniden inorganik bileşiklere ayrıştırmaktadır. Saprofitler, ekosistemdeki madde çevrimi yönünden önemli bir işlev görürler.


  3. Parazitik Formlar (bitkisel ya da hayvansal parazitler konukçu olarak tanımlanan
  bir bitki ya da hayvan üzerinde ya da içinde yaşar ve besinini konukçudan sağlayan canlılardır.) 2 çeşittir:


  a- Endoparazitler: Vücut içinde yaşarlar. Örn: Bağırsak solucanı
  b- Ektoparazitler: Vücut dışında yaşarlar. Örn: Bit, pire vs.  Bazı tür canlılar hem ototrof hem de heterotrof beslenme biçimlerini
  kullanılar. Bu tür canlılara örnek Böcekçil bitkilerdir. Bu tür bitkiler esasen fototrofturlar. Ancak böceklerin biyokütlelerini sindirerek de madde alışı yapmaktadırlar. Böcekleri sindirmeleri, bitkinin azot gereksinimini sağlamak içindir.

  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
  Alıntı 22-09-11
 2. Durumu:
  Çevrimdışı

  Üye

  Üyelik tarihi
  10.11.2012
  Mesajları
  452
  Konuları
  63
  Rep Puanı
  10
  Aldığı Beğeni
  0
  Nerden
  Samanyolu galaxysinden düz gel bulursun :)
  Takımı
  Zeytinburnuspor A.Ş
  Meslek
  Öğrenci hayırlısı Bilgisayar Mühendisi
  İsim
  Ataberk AYDIN
  ?? Oyun sitesinde bu mu D
  Alıntı 24-04-13
 3. Durumu:
  Çevrimdışı

  Üye

  Üyelik tarihi
  29.06.2013
  Mesajları
  15
  Konuları
  2
  Rep Puanı
  10
  Aldığı Beğeni
  0
  İsim
  Saol
  Alıntı 29-06-13

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 29-06-13, 00:34
 2. Canlılar Kaça Ayrılır
  By Emuruyas in forum Biyoloji
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 29-06-13, 00:20
 3. Canlılar ve beslenme ilişkileri
  By Byveysel72 in forum Biyoloji
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-12-11, 12:11
 4. Omurgalı Canlılar Kaça Ayrılır
  By Emuruyas in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29-09-11, 16:13
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23-09-11, 14:21

Bu Konudaki Etiketler

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd © 2016
Steam Cüzdan Kodu